Informacje o Knurowie
Po wdrożeniu reformy administracyjnej, tj. od 1 stycznia 1999 roku, gmina miejska Knurów weszła w skład województwa śląskiego oraz Powiatu Gliwickiego, stanowiąc największą jednostkę w powiecie. Powierzchnia Gminy Knurów wynosi 33,95 kilometrów kwadratowych, co stanowi 5,16% powierzchni powiatu gliwickiego i 0,27% powierzchni województwa śląskiego. Liczba mieszkańców na dzień 1 stycznia 2020 roku wyniosła 36 336 osób.
Łączna długość granic okalających Knurów wynosi około 37,5 kilometrów, miasto graniczy z pięcioma gminami:
- miastem na prawach powiatu Gliwice - od północy,
- gminą wiejską Gierałtowice - od wschodu,
- gminą wiejską Ornontowice - od wschodu,
- gminą miejsko - wiejską Czerwionka - Leszczyny - od południowego - wschodu,
- gminą wiejską Pilchowice - od zachodu.
Położenie miasta w regionie jest korzystne. Wpływ na to mają szczególnie: bliskie sąsiedztwo Gliwic (9 km) oraz Rybnika (20 km) - dużych ośrodków przemysłowo-usługowych z bogatym zapleczem naukowym i technicznym, a także niewielka odległość od Katowic (35 km) - stolicy województwa, jak również od przejścia granicznego z Republiką Czeską w Chałupkach (48 km). Knurów leży niedaleko węzła autostradowego Gliwice Sośnica łączącego autostradę A4 relacji Zgorzelec - Korczowa z autostradą A1 relacji Gdańsk - Gorzyce). Ponadto w obrębie miasta usytuowany jest węzeł autostrady A1 o nazwie Knurów.
W wymiarze społeczno-gospodarczym, ważną datą dla Knurowa jest 29 czerwca 2017 roku, kiedy to wydane zostało rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie utworzenia związku metropolitalnego pod nazwą Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, w skład której wszedł Knurów wraz z 40 gminami i miastami województwa śląskiego. Metropolia od 1 stycznia 2018 rozpoczęła realizację ustawowych zadań, do których należy:
- transport publiczny
- rozwój społeczno-gospodarczy
- kształtowanie ładu przestrzennego
- promocja