Tężnia solankowa w Szczygłowicach otwarta
17 Kwietnia 2024Zadanie pn.: „Budowa tężni w parku NOT w Knurowie - Szczygłowicach” – w formule zaprojektuj i wybuduj zostało zrealizowane z końcem listopada ubiegłego roku. Firma PPHU ADAGON Adam Goniwiecha z Koszęcina zrealizowała wspomnianą inwestycję dzięki zabezpieczonym środkom w budżecie Gminy Knurów, a także dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład w kwocie 300 tys zł – łączny koszt wyniósł dokładnie 894.293,03 zł.
Środki zostały przeznaczone dokładnie na opracowanie odpowiedniej dokumentacji, wybudowanie tężni solankowej wraz z technologią, niezbędnymi instalacjami i przyłączami, budowę nawerzchni wokół obiektu oraz chodników prowadzących do tężni, ławki, kosze na śmieci, tablice informacyjne, stojaki rowerowe, czy też nowe nasadzenia roślin. W budżecie przewidziano również instalacje z monitoringiem w celu uchronienia przed wandalizmem.
Tężnia jest obiektem sezonowym – działa od wiosny do jesieni, bowiem jej zdrowotne działanie ma sens jedynie podczas ciepłych miesięcy. Tym samym czekano do wiosny z oficjalnym otwarciem obiektu.
Wczesnym popołudniem, w środę 17 kwietnia 2023 roku o godzinie 13:00 oddano do użytku Knurowian nową tężnię solankową zlokalizowaną w sukcesywnie modernizowanym Parku NOT. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele zarządu miasta w osobach Zastępców Prezydenta Knurowa, Pana Piotra Surówki i Pani Krystyny Kosteleckiej, Przewodniczący Rady Miasta Tomasz Rzepa wraz z radnymi, a także zebrani mieszkańcy Szczygłowic i okolic.
Wartym podkreślenia jest fakt, że jest to drugi tego typu obiekt w Knurowie. Przypomnijmy, że w 27 kwietnia 2017 roku w parku przy ul. Ułanów oddano do użytku pierwszą tężnię, która od pierwszych dni stała się miejscem spotkań knurowian, idealną lokalizacją do organizacji pikników, kameralnych koncertów, czy festynów rodzinnych. Tego typu przesłanki stały się silną motywacją do budowy szczygłowickiej tężni solankowej.
Budowa i działanie tężni solankowej
Do budowy tężni wykorzystano możliwie jak najwięcej naturalnych elementów. Drewniana konstrukcja wypełniona jest wiązkami z gałązek tarniny, na które przy pomocy specjalnego agregatu, z góry spływa solanka, rozbijając się o poszczególne gałązki. Pod obiektem znajduje się basen do odbioru solanki. Celem całego procesu jest uzyskanie określonego roztworu chlorku sodu w wodzie. Istotną kwestią do uzyskania najwyższych właściwości tężni jest pogoda. Podczas słonecznego i wietrznego dnia parowanie jest najintensywniejsze, co daje najlepsze efekty, natomiast w dni deszczowe i mgliste mniej intensywne.
Właściwości zdrowotne: rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in. jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas i żelazo. Rozbijane cząsteczki solanki powodują hydrolizację soli, a więc efekt podobny do rozbryzganych fal morskich, co ma wiele zdrowotnych właściwości - pomaga tym, którzy zmagają się z:
• chorobami układu oddechowego,
• dysfunkcjami tarczycy,
• zapaleniem zatok,
• nałogowym palaczom,
• rozedmą płuc,
• nadciśnieniem tętniczym,
• alergiami,
• nerwicą wegetatywną,
• w przypadku ogólnego wyczerpania.
Tężnia solankowa w Szczygłowicach otwarta
Podobne wiadomości:
- Tężnia solankowa kończy sezon 2023-11-15
- Szczygłowice z nowymi inwestycjami 2023-11-03