Spotkanie dot. akcji przeciwpowodziowej
2 Czerwca 2010W spotkaniu uczestniczył zarząd miasta oraz naczelnicy wydziałów i służby biorące udział w zwalczaniu powodzi. Oceniono prawidłowość działań oraz system reagowania na zaistniałą sytuację. Straż pożarna współdziałała z firmą Kaden, która od kilku lat zajmuje się ciekami powierzchniowymi oraz kanalizacją, zapewniającą prawidłowy odpływ wód z ulic i placów w Knurowie. Podczas spotkania podkreślono także działania straży miejskiej, polegające na stałym informowaniu mieszkańców podtopionych terenów oraz udzielaniu im pomocy. Część informacji o potrzebach mieszkańców była zgłaszana straży pożarnej, część straży miejskiej, część poprzez centralę Urzędu Miasta była kierowana do konkretnych wydziałów. Całą akcję z upoważnienia Prezydenta Miasta Knurów, koordynował Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej tutejszego urzędu. Równocześnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przystąpił do działań związanych ze zbieraniem wniosków i dokumentowaniem strat i szkód, powstałych w wyniku podtopienia oraz rozpoczął procedury dot. uzyskania odszkodowania. Urząd Miasta przygotowany był do przeprowadzenia w najbliższych dniach dezynfekcji zalanych pomieszczeń, jednak w związku z sygnałami o kolejnych podtopieniach, zaniechano działania w oczekiwaniu na ustabilizowanie sytuacji.
Dzisiaj o godzinie 4 nad ranem nastąpiły kolejne podtopienia budynku Fundacji na Rzecz Rozwoju Miasta Knurowa oraz Restauracji Memfis, znajdujących się przy ul. Dworcowej. Następnie po godzinie 7 rano po raz kolejny podtopione zostały budynki wielorodzinne przy ul. Dworcowej 31 i 33. Od trzech dni w rejonie autostrady A1, trwają prace mające na celu usunięcie przyczyny nadmiernego gromadzenia się wody w rejonie budynków wielorodzinnych przy ul. Dworcowej. Odnotowano także zjawisko przelania wody z pól na ulicę 1 Maja, w rejonie ul. Witosa. Obecnie kanalizacja miejska jest bardzo obciążona, ale nie ma przypadków jej niedrożności. Odnotowano przypadek niedrożnej kanalizacji drogowej przy ul. Książenickiej.
Miejski Inspektorat Obrony Cywilnej apeluje do mieszkańców, aby ze względów bezpieczeństwa unikali wszelkiego kontaktu z wodami powodziowymi, ze względu na możliwość powikłań dermatologicznych. W miejscach zalanych czynności porządkowe należy dokonywać w gumowych rękawiczkach, które po użyciu trzeba wyrzucić. Przede wszystkim należy dbać o własne bezpieczeństwo.