Sesja Rady Miasta
27 Lutego 2013
Zgodnie z hamonogramem pracy Rady Miasta Knurów na 2013 rok, w dniu dzisiejszym tj. środę 27 lutego br. odbędzie się kolejna sesja, podczas której radni obradować będą nad projektami uchwał. Sesja będzie miała charakter zwyczajny, a więc w porządku obrad oprócz projektów samych uchwał znajdą się jeszcze punkty dotyczące interpelacji, odpowiedzi na interpelacje czy też sprawozdanie Prezydenta Miasta Knurów z działalności pomiędzy sesjami oraz sprawy różne.
Z 19 przygotowanych i zgłoszonych na dzisiejszą sesję projektów uchwał, szczególnie istotna będzie uchwała w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków dla Gminy Knurów. Nowe stawki uwzględniające kilkuprocentową podwyżkę przygotowane i przedstawione zostały przez przedsiębiorstwo PWiK sp. z o.o. w Knurowie w oparciu o przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. Zgodnie z w/w ustawą, obliczanie nowej wysokości opłat odbywa się wg. specjalnego wzoru, a w obliczeniach należy wziąć pod uwagę m.in. wartość księgową majątku przedsiębiorstwa, koszty ponoszonych nakładów inwestycyjnych na budowę i remonty sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, czy też ceny zakupu wody od pośrednika, którym w przypadku Knurowa jest Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe z Katowic.
Radni zajmą się także uchwałą w sprawie zamiaru utworzenia Zespołu Szkół nr 1 na bazie dotychczas funkcjonujących odrębnie Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 9 oraz Miejskiego Gimnazjum nr 3, które mieszczą się w tym samym budynku przy al.Lipowej 12. Zamiar utworzenia Zespołu Szkół podyktowany jest warunkami lokalowymi, demograficznymi oraz względami ekonomicznymi i usprawni realizację zadań administracyjno-organizacyjnych obu placówek, a także będzie miał pozytywny wpływ na prowadzenie i zarządzanie w zakresie spraw kadrowych dzięki temu, iż szkoły wchodzące w skład zespołu będą działać pod kierownictwem jednego dyrektora oraz ze wspólną administracją i obsługą. Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały, połączenie szkół nie naruszy odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół i samorządów uczniowskich, ani nie będzie miało wpływu na liczbę etatów pedagogicznych. Do projektu pozytywnie ustosunkowały się działające w obu szkołach związki zawodowe nauczycieli, jednakże w przypadku podjęcia uchwały przez Radę Miasta, utworzenie Zespołu Szkół będzie jeszcze wymagało pozytywnej opinii Śląskiego Kuratora Oświaty.
Wśród innych uchwał, które zostały przygotowane na zbliżającą się sesję, warto zwrócić uwagę na projekt w sprawie przystąpienia do partnerstwa z miastami Gliwice, Zabrze oraz gminami powiatu ziemskiego gliwickiego, przedmiotem którego będzie wspólne ubieganie się o środki unijne, z zamiarem sfinansowania prac nad Strategiąi wzmacniania potencjału gospodarczego Podregionu Gliwickiego oraz studium komunikacyjnego, a także na nowe uregulowania w zakresie przyznawania pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.
Porządek sesji znajduje się tutaj.