Sesja Rady Miasta Knurów
10 Grudnia 2009W porządku sesji znajdują się stałe punkty, takie jak powołanie komisji skrutacyjnej oraz uchwał i wniosków, przyjęcie protokołu z sesji Rady Miasta odbytej w dniu 18.11.2009 r., interpelacje radnych i odpowiedzi na interpelacje, czy też sprawozdanie Prezydenta Miasta Adama Ramsa z działalności między sesjami.
Radni zajmą się także rozpatrzeniem projektów uchwał, w tym m.in. w sprawie zatwierdzenia Miejskiego programu profilaktyki, rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii na rok 2010, wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia pomiędzy Gminą Knurów a Powiatem Gliwickim na finansowanie Miejskiego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Knurowie w roku 2010 przez Powiat Gliwicki, czy też wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia z Gminą Gierałtowice w sprawie prowadzenia w przyszłym roku Punktu Konsultacyjnego dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin w Knurowie na rzecz mieszkańców Gminy Gierałtowice.
Ponadto przedmiotem obrad będzie rozpatrzenie uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego planu pracy poszczególnych komisji stałych Rady Miasta Knurów na 2010 rok oraz ustalenia wykazu planowanych wydatków w budżecie Gminy Knurów, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2009 oraz określenia ostatecznego terminu realizacji każdego wydatku.
Jednym z najważniejszych punktów sesji będzie z pewnością głosowanie nad projektem budżetu miasta na przyszły rok. Zgodnie z przedłożonym projektem przewiduje się, że dochody miasta kształtować się będą na poziomie zbliżonym do roku obecnego i wyniosą 91.697.884 zł. Wydatki będą większe o 4 miliony i wyniosą 99.547.273 zł.
Planując przyszłoroczny budżet gmina za priorytetowe zadania uznała m.in.
- przebudowę skrzyżowania drogi wojewódzkiej DW 921 z ulicami Wilsona i Michalskiego,
- opracowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- optymalizację i racjonalizacje kosztów funkcjonowania sieci szkolnictwa przedszkolnego, podstawowego i gimnazjalnego oraz sukcesywną modernizację bazy (m.in. termomodernizacja miejskich przedszkoli nr 10 i 13 oraz przedszkola ,,Wesołe Nutki")
- zapewnienie prawidłowego funkcjonowania gminnego zasobu budownictwa mieszkaniowego,
- kontynuację budowy i modernizacji całości gospodarki wodno-ściekowej w Gminie poprzez realizację programu ,,Rewitalizacji wód rzeki Bierawki" dofinansowanego ze środków unijnych w ramach Funduszu Spójności,
- poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach poprzez:
- remont chodnika przy ul. 1-go Maja -Klasztorna,
- budowę miejsc postojowych na terenie miasta w rejonie skrzyżowania ul.Piłsudczyków i ul.Witosa,
- przebudowę ul. Jedności Narodowej, Marynarzy, Szarych Szeregów,
- zagospodarowanie terenu wokół skrzyżowania ul.Parkowej z Al.Piastów,
- remonty cząstkowe jezdni i chodników, remonty chodników,
- polepszenie warunków rozwoju sportu i rekreacji w mieście poprzez m.in.:
- rekonstrukcję parku NOT w Szczygłowicach,
- budowę boisk wielofunkcyjnych przy MSP nr 1 i MSP 3,
Na strukturę wydatków składają się następujące pozycje:
- zadania własne - 88 355 338 zł
- zadania zlecone przez administrację rządową - 5 790 117 zł
- zadania wynikające z podpisanych porozumień i umów pomiędzy gminą a innymi podmiotami w tym jst szczebla powiatowego i wojewódzkiego - 5 401 818 zł
Wśród pierwszej grupy wydatków, przeszło 12 milionów złotych przeznaczono na transport i łączność, w ramach czego finansowane będą inwestycje w infrastrukturę drogową, remont chodników, składki komunikacyjne KZK GOP. Po 7 milionów przeznaczono na kulturę fizyczną i sport oraz na zadania związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska, natomiast opieka społeczna i gospodarka mieszkaniowa kosztować będzie budżet po 4 miliony.
Najwięcej pieniędzy (przeszło 36 milionów złotych) ze środków publicznych przeznaczono na oświatę i wychowanie. Pod tą pozycją kryją się wydatki na termomodernizację placówek oświatowych, budowę nowych boisk wileofunkcyjnych przy szkołach, a także koszty związane z finansowaniem działalności oświatowej oraz wynagrodzenia dla nauczycieli.
szczegółowy porządek obrad znajdziesz tutaj.