Rolnictwo pod lupą rachmistrzów
5 Sierpnia 2020Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne.
Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 r.
Najbliższy spis potrwa trzy miesiące: od 1 września do 30 listopada 2020 r. i będzie realizowany jednocześnie na terenie całego kraju. Obejmuje swoim zasięgiem wszystkie gospodarstwa rolne w kraju. W tym samym roku taki spis rolny będzie realizowany również w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Warto podkreślić, że udział w spisie będzie obowiązkowy – rolnicy mogą dokonać samospisu w internecie, ale ci, którzy tego nie zrobią, nie mogą odmówić udzielenia informacji rachmistrzom w bezpośrednich wywiadach.
Zakres, formę i tryb przeprowadzenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego powszechnego spisu rolnego w 2020 r., oraz zakres, formę i tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu reguluje Ustawa o spisie rolnym.
Wszystkie najważniejsze informacje oraz szczegółowy zestaw pytań z kwestionariusza spisowego można znależć na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.