Przyznano Laury Knurowa 2025
9 Kwietnia 2025Knurowskie Stowarzyszenie Diabetyków w kategorii instytucje, podmioty gospodarcze i inne jednostki organizacyjne oraz Pan Adam Rams w kategorii osób indywidualnych, zostali tegorocznymi laureatami najważniejszego miejskiego wyróżnienia, jakim jest Laur Knurowa.
Decyzja o przyznaniu tych zaszczytnych wyróżnień została podjęta przez Radę Miasta Knurów podczas dzisiejszej sesji.
„Laury Knurowa” wręczane są podczas uroczystej Gali z okazji Dni Knurowa, zaplanowanej w tym roku na dzień 13 czerwca 2025 roku.
Pan Adam Rams
Adam Rams pracę zawodową rozpoczął w 1975 roku jako górnik w Kopalni Węgla Kamiennego w Knurowie. Jego wiedza, umiejętności, zdobywane z biegiem lat doświadczenie, zaangażowanie w pracę oraz autorytet i szacunek, jakim cieszył się w środowisku pracowniczym, znalazły odzwierciedlenie w powierzeniu mu w 1995 roku funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność. Działalność społeczna została doceniona przez mieszkańców Knurowa i regionu w postaci mandatu radnego Rady Miejskiej w Knurowie oraz radnego Sejmiku Województwa Śląskiego (1998-2002).
Wieloletnia aktywność i doświadczenie samorządowe Adama Ramsa przełożyły się na wysokie poparcie społeczne w wyborach prezydenckich w 2002 roku i objęcie przezeń stanowiska prezydenta Knurowa. Sprawował je nieprzerwanie przez 22 lata – przez pięć kolejnych kadencji (co sytuowało go w elitarnym gronie najdłużej urzędujących prezydentów w Polsce). Za każdym razem będąc obdarzanym niezwykle dużym zaufaniem i wysokim poparciem mieszkańców-wyborców, co skutkowało obejmowaniem prezydenckiego mandatu już w pierwszej turze wyborów.
Okres prezydentury Adama Ramsa to czas dynamicznych i wszechstronnych przeobrażeń miasta – zarówno w sferze gospodarczej, jak też społecznej, kulturalnej i sportowej.
Na przestrzeni lat w Knurowie uporządkowana została gospodarka wodno-ściekowa, na które to zadanie pozyskano ogromne środki finansowe z Unii Europejskiej. Knurów posiada nowoczesne obiekty sportowe i kulturalne, a placówki oświatowe (od żłobka, przedszkoli po szkoły podstawowe) zostały nowo wybudowane bądź zmodernizowane i spełniają najwyższe standardy jakościowe. Na te zadania inwestycyjne w dużej części uzyskano dofinansowania zarówno ze środków Unii Europejskiej, jak i programów rządowych.
Samorząd kierowany przez prezydenta Adama Ramsa wiele uwagi poświęcał zagadnieniom mającym na celu poprawę funkcjonalności i wzrost atrakcyjności przestrzeni publicznej. Temu celowi służyły m.in. udogodnienia komunikacyjne – budowa nowych rond (wcześniej skrzyżowania tego typu w mieście nie występowały) i dróg, modernizacje istniejących arterii, dbałość o infrastrukturę drogową. Zasługą działań prezydenckich było (i jest) objęcie przez gminę fachową ochroną ponadstuletnich (a przez dziesięciolecia mocno zaniedbanych) budynków w najstarszej części Knurowa i sukcesywne przywracanie dawnego blasku tego typu obiektom stanowiącym dziedzictwo historyczne miejscowości, przy jednoczesnym zachowaniu ich praktycznej funkcjonalności (vide: familoki z początków XX wieku przystosowane do wymogów i standardów XXI-wiecznych, które stały się bardzo pożądanym „towarem” na lokalnym rynku nieruchomości). Dbałością objęto też obiekty o charakterze zabytkowym, m.in. kapliczkę św. Barbary z 1875 roku w Krywałdzie, pomnik św. Jana Nepomucena, najstarszą nekropolię (w rejonie dawnego kościółka św. Wawrzyńca) w Knurowie, pomniki i grobowce zasłużonych postaci.
Na szczególną uwagę zasługuje dbałość o dziedzictwo w sferze symboliki, stanowiącej ważną spoinę knurowskiej społeczności. Dość przywołać św. Barbarę, otaczaną przez górników wyjątkową estymą. Ten powszechny szacunek odzwierciedliło zgodne uznanie świętej za patronkę Knurowa, urzeczywistniając atencję monumentalnym pomnikiem św. Barbary (artystycznym dziełem światowej sławy twórcy – prof. Krzysztofa Nitscha), usytuowanym w poczesnym miejscu, parku przy ul. Dworcowej, czyli w przestrzeni łączącej górniczą pracę (kopalnia)
z sakralnością (świątynia).
Warto podkreślić dbałość o międzypokoleniowe duchowe więzi. Gdy przed stuleciem, tuż po I wojnie światowej, odradzała się polska państwowość, górnicy knurowskiej kopalni docenili w tym względzie zasługi marszałka Ferdynanda Focha. Wyrazem wdzięczności było m.in. nadanie miana „Foch” szybowi kopalni (1922 r.), osobiste jej wyrażenie podczas spotkania delegacji knurowskiej załogi z marszałkiem (1923r.) i nabożeństwa po śmierci byłego naczelnego wodza Sił Sprzymierzonych (1929r. ). Swoistym hołdem, złożonym przez współczesną społeczność miasta górnikom knurowskiej kopalni sprzed stu laty i przejawem szacunku dla ich przekonań, było oddanie czci marszałkowi Fochowi poprzez nadanie jego imienia rondu… „na Fochu” oraz odsłonięcie figury zasłużonej postaci.
Nie sposób pominąć działań na rzecz ochrony środowiska – wyzwaniu szczególnie trudnym na obszarze zurbanizowanym i w warunkach eksploatacji górniczej, na dodatek obciążonym konsekwencjami tej eksploatacji z lat ubiegłych (szkody górnicze). Konsekwentnie wdrażano rozwiązania przynoszące pożytki środowisku, a jednocześnie dające profity ekonomiczne – wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (m.in. na obiektach sportowych i oświatowych).
Samorząd okazał się też konsekwentny w działaniach służących rozwojowi przedsiębiorczości. Dzięki temu część obszaru miasta została objęta Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Aby zwiększyć atrakcyjność knurowskiej KSSE miasto zbudowało rondo i drogę dojazdową do terenów inwestycyjnych (która w nieodległej przyszłości stanie się też częścią zachodniej obwodnicy miasta) – arteria ta ma dogodne połączenie z nieodległą autostradą A-4. Zabiegi te przełożyły się na zainteresowanie inwestorów, w tym światowych potentatów (m.in.
w logistyce i branży przemysłu ciężkiego) i decyzje o ulokowaniu swojej działalności w Knurowie. Najbardziej wyrazistym tego świadectwem jest powstanie w mieście zakładu produkcyjnego Grupy Fortaco – wiodącego europejskiego partnera strategicznego dla przemysłu ciężkiego. Pokłosiem tych poczynań jest pozytywny wpływ na lokalny rynek pracy - w nowoczesnym zakładzie zatrudnienie znalazło około 200 osób (docelowo zakład zamierza zatrudnić w knurowskiej fabryce prawie ćwierć tysiąca pracowników).
Z kolei połączenie Knurowa z autostradową A-1 miasto również uczyniło atutem, przygotowując ofertę inwestycyjną odnoszącą się do terenów (po)industrialnych przy ul. Przemysłowej. Dodać należy, że magistrat prowadzi aktywną politykę podatkową stymulującą rozwój przedsiębiorczości w Knurowie.
Prezydent Adam Rams konsekwentnie budował i wzmacniał pozycję Knurowa w regionie. Czynił to poprzez umiejętną i przynoszącą realne korzyści miastu współpracę z samorządami gmin, powiatów i województwa, a także z administracją rządową szczebla wojewódzkiego. Często znaczenie to wykraczało poza obręb województwa i regionu – prezydent Knurowa wielokroć był wyrazicielem opinii samorządowców w gremiach parlamentarnych i rządowych. Warto przy tym zaznaczyć, że był orędownikiem skutecznym, co znalazło m.in. odzwierciedlenie
w procesach legislacyjnych i nowelizacjach przepisów.
Potwierdzeniem prestiżu i sukcesów samorządu są też liczne laury i honory dla Knurowa (m.in. „Samorządowy Lider Edukacji”, wysokie miejsca w rankingach ogólnopolskich).
W staraniach o zwiększanie atrakcyjności i konkurencyjności Knurowa niewątpliwą zasługą prezydenta Ramsa było inicjowanie i realizowanie przedsięwzięć czyniących miasto dogodnym miejscem do osiedlania się i codziennego życia. To zarówno pozyskiwanie i przygotowywanie terenów pod budownictwo mieszkaniowe, współudział we wznoszeniu nowych budynków mieszkaniowych (np. w ramach TBS-ów) oraz konsekwentna modernizacja istniejącej substancji mieszkaniowej, jak też inwestycje i działania podnoszące komfort życia knurowian. Na tej długiej liście są m.in.: budowa żłobka, modernizacje przedszkoli i szkół, budowa i rozbudowa obiektów sportowych
i kompleksów rekreacyjnych, nowe – atrakcyjne i bezpieczne – place zabaw, tężnie solankowe, udogodnienia zwiększające bezpieczeństwo na ciągach komunikacyjnych, ścieżki rowerowe, uruchomienie międzyosiedlowej linii autobusowej, a także bardzo urozmaicona i ciekawa oferta kulturalna oraz sportowa.
Za niezwykle istotną sferę życia miasta prezydent Rams uznaje działalność społecznikowską. Dawał temu wyraz i słowem, i czynem. Kierowany przezeń samorząd wspierał finansowo i organizacyjnie stowarzyszenia, kluby sportowe, organizacje pożytku publicznego. Dzięki współpracy z miastem, szansę realizacji mają różnorakie projekty środowiskowe w takich dziedzinach jak promocja zdrowia, aktywizacja niepełnosprawnych, edukacja ekologiczna, rozwój sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, popularyzacja wiedzy wśród seniorów, działalność artystyczna i hobbystyczna, czy też rozwój dziedzictwa kulturowego. Owocem tej współpracy są liczne osiągnięcia i sukcesy o wymiarze krajowym, europejskim i światowym. Medialne, acz nie tylko, echo takich wydarzeń w spektakularny sposób rozsławia Knurów na arenie międzynarodowej. Knurów jest stał się też ambasadorem Śląska i Polski dzięki ciekawej i korzystnej współpracy z miastami partnerskimi Svit (Słowacja) i Kazincbarcika (Węgry).
Prezydent przychylnie podchodził do inicjatyw i pomysłów zgłaszanych przez lokalnych liderów. Piękną tradycją stało się też honorowanie najbardziej zasłużonych dla Knurowa postaci i organizacji oraz mieszkańców, którzy swoim pracowitym (niekoniecznie zawodowym) życiem przyczyniali się do rozwoju „lokalnej ojczyzny”.
Osiągnięcia Adama Ramsa były i są dostrzegane i doceniane. Potwierdzają to m.in. odznaczenia państwowe, samorządowe i instytucjonalne. Na szczególne podkreślenie zasługuje Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany Adamowi Ramsowi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku. Wśród wielu honorów są też Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Srebrny i Brązowy Medal „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Brązowy Medal „Za Zasługi dla Policji”, a ponadto m.in. Odznaka Skoczka Spadochronowego, Złota Odznaka za Zasługi dla Polskiego Związku Bokserskiego, Błękitna Odznaka WOPR, Szpada Górnicza i Kordzik Górniczy.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że działania prowadzone z inicjatywy bądź przy wsparciu prezydenta Adama Ramsa przyczyniły się do rozwoju Knurowa we wszystkich obszarach: budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury drogowej, kultury, sportu i oświaty, rewitalizacji i ochrony środowiska. Mają duży wpływ na zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności miasta oraz podniesienie estetyki i jakości przestrzeni publicznej.
Adam Rams cieszy się ogromnym i zasłużonym szacunkiem mieszkańców. Zapracował na nie wieloletnią pracą i działalnością: jako górnik i działacz społeczny, żołnierz-komandos elitarnych „czerwonych beretów”, samorządowiec i prezydent. Przyczynił się zarówno do podniesienia poziomu życia mieszkańców miasta w różnych sferach ich życia, jak też do rozsławiania Knurowa w kraju i za granicą.
Knurowscy radni obecni na dzisiejszej Sesji Rady Miasta Knurów, w tajnym głosowaniu, zadecydowali o przyznaniu „Lauru Knurowa” Panu Adamowi Ramsowi (14 głosów na TAK).
Knurowskie Stowarzyszenie Diabetyków
Działalność Knurowskiego Stowarzyszenia Diabetyków została zarejestrowana dnia 28 listopada 2002 r. pod nadzorem Starosty Powiatowego w Gliwicach z inicjatywy dr Tomasza Reginka, który obecnie jest honorowym prezesem stowarzyszenia.
Stowarzyszenie aktualnie prowadzone jest przez Panią Lidię Lach, która pełni funkcję prezesa oraz zarząd w skład którego wchodzą 4 Panie. Obecnie aktywnie uczęszczających członków stowarzyszenia jest 50.
Celem działalności stowarzyszenia jest; zrzeszenie i dbałość o ludzi chorych na cukrzycę, oraz ich rodziny. Jednym z głównych zadań stowarzyszenia jest edukacja oraz upowszechnianie wiedzy o cukrzycy. Zarząd w sposób ciągły organizuje spotkania edukacyjne co drugi czwartek miesiąca. Wykłady prowadzone są przez lekarzy specjalistów z diabetologii, kardiologii, okulistyki, nefrologii, chirurgii naczyń oraz stopy cukrzycowej.
Dzięki współpracy zarządu z różnymi zewnętrznymi firmami, członkowie stowarzyszenia są wyposażani w sprzęt oraz nowości w leczeniu cukrzycy. Pozyskane glukometry oraz naukę z ich korzystania, można uzyskać w siedzibie stowarzyszenia dwa razy w tygodniu, gdzie pełnią dyżur członkowie zarządu. Wszystko to nie tylko dla samych chorych, ale także ich opiekunów, którzy często pozostają bez odpowiedniego nakierowania i edukacji w wyniku czego nie są w stanie prawidłowo opiekować się swoim chorym.
Dla mieszkańców Knurowa zarząd organizuje przesiewowe darmowe badania glukozy, najczęściej są to festyny parafialne, pod kościołami oraz na imprezach z okazji Dni Knurowa.
Dla członków stowarzyszenia organizowane są spotkania integracyjne, majówki, a w listopadzie konferencję z okazji Światowego Dnia Zwalczania Cukrzycy oraz w grudniu spotkanie opłatkowe.
Corocznie zarząd składa ofertę do Urzędu Gminy na Zadanie Publiczne w kategorii Promocji Zdrowia. Dzięki przyznanej dotacji zostaje dofinansowany wyjazd rehabilitacyjny z edukacją, co zwiększa również integrację członków stowarzyszenia.
Osiągnięcia stowarzyszenia:
- Lata 2003 – 2024 r. 27 pucharów za zajęcie I-III miejsca w konkurencji w ramach współpracy z innymi organizacjami i stowarzyszeniami np.:
• „Biała laska” – Święto niewidomych;
• Integracyjny Rajd Niepełnosprawni – konkurs wiedza o turystyce;
• Mini olimpiada Sportowa osób Niepełnosprawnych – konkurs tańca;
• Turniej Integracyjno-Sportowy „Biesada TRIO IV”;
• Turniej Integracyjno-Sportowy „Baw się z TRIO-em”;
• Noworoczny turniej osób Niepełnosprawnych;
• Turniej osób Niepełnosprawnych – „Wiedza o mieście Knurów”;
• Knurowskie dni Integracji „Zielony Bal”.
- W roku 2015 prezes Lidia Lach, została laureatem w konkursie pt.: „KNURÓW – DOBRE PRZYKŁADY”, w kategorii „Lider organizacji pozarządowej 2014 r.”,
- Podziękowanie z dnia 14.11.2024 r. Powiatu Gliwickiego dla Marii Kroczyk - Sekretarz Knurowskiego Stowarzyszenia Diabetyków za zaangażowanie w działalność na rzecz osób dotkniętych cukrzycą.
Działalność stowarzyszenia znacząco wpływa na poprawienie życie mieszkańców Knurowa i okolic. Dzięki profilaktyce i działalności stowarzyszenia udało się poprawić jakość życia, a nawet uratować życie wielu naszym mieszkańcom.
Knurowscy radni obecni na dzisiejszej Sesji Rady Miasta Knurów, zadecydowali o przyznaniu „Lauru Knurowa” dla Knurowskiego Stowarzyszenia Diabetyków (19 głosów na TAK).
Szczegóły dotyczące nagrody "Laur Knurowa" oraz wykaz laureatów z lat ubiegłych dostępny jest TUTAJ
Podobne wiadomości:
- Przyznano Laur Knurowa 2024 2024-05-15
- Tomasz Rzepa wybrany na urząd Prezydenta Knurowa 2024-04-22
- Spotkanie z Mistrzyniami 2023-10-05
- Absolutorium dla Prezydenta 2023-06-22
- Przyznano Laur Knurowa 2023 2023-04-19
- Sesja Rady Miasta 2023-04-19
- Wywiad z Prezydentem Knurowa 2022-12-29
- Dni Knurowa 2022 2022-06-06
- Przyznano Laur Knurowa 2022 2022-04-20
- Absolutorium dla Prezydenta 2021-06-16