Powstaje Program opieki nad zabytkami.
4 Maja 2012
Od dzisiaj do 18 maja br. w siedzibie Wydziału Urbanistyki, Architektury, Strategii Rozwoju Miasta i Spraw Lokalowych UM Knurów (ul. Niepodległości 7 pokój nr 3) można zapoznać się z treścią dokumentu pn. Program opieki nad zabytkami na terenie miasta Knurów na lata 20012-2016. Program ten, zanim przedłożony zostanie Radzie Miasta Knurów pod obrady, jako akt prawa miejscowego wymaga wcześniejszych konsultacji społecznych.
Jak czytamy w samym dokumencie, zasadniczym celem Programu opieki nad zabytkami jest włączenie problemów ochrony zabytków do systemu zadań strategicznych gminy. Wiązać się to będzie ze stworzeniem bazy danych o obiektach zabytkowych w oparciu o gminną ewidencję zabytków oraz podjęciem działań zmierzających do zahamowania procesu degradacji zabytków, w tym doprowadzenie do poprawy stanu ich zachowania jak i wyeksponowania obiektów o najwiekszej wartości. Ważnym elementem uzupełniającym powyższe starania będzie wspieranie szkół i gminnych instytucji kultury w działaniach promocyjnych i edukacyjnych, przedmiotem których będzie popularyzacja wiedzy o dziedzictwie kulturowym naszego miasta.
Autorzy dokumentu zwracają uwagę na fakt, że punktem wyjścia do rewaloryzacji obiektów należących do najstarszych zasobów Knurowa, w tym kolonii robotniczych, winno być sporządzenie dokumentacji technicznej wraz z opracowaniem wytycznych urbanistycznych i konserwatorskich, które mogą być podstawą do przygotowania w przyszłości szczegółowych programów prac remontowo-konserwatorskich dla poszczególnych domów mieszkalnych i gospodarczych kolonii.
Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej żaden obiekt na terenie Knurowa nie jest objęty prawną opieką konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków, zespół projektowy opracował więc propozycję listy obiektów najcenniejszych w skali miasta, rekomendowanych do wpisu do rejestru zabytków. Otwarłoby to prawną drogę do starania się o dotację na prace konserwatorsko-remontowe w takich instytucjach jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Konserwator Zabytków, Urząd Marszałkowski w Katowicach, czy też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Piorytetowym zadaniem dla gminy zgodnie z założeniami dokumentu będzie też egzekwowanie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie warunków prowadzenia prac modernizacyjnych. Dotyczy to szczególnie szeroko stosowanej w ostatnich latach wymiany stolarki i ociepleń budynków mieszkalnych. W wyniku tych prac zdarza się, że wykonane adaptacje i nowe aranżacje nie zawsze zgodne są z pierwotnym stylem architektonicznym.
Projekt dokumentu pn. Program opieki nad zabytkami na terenie miasta Knurów na lata 20012-2016 dostępny jest tutaj.