Podsumowanie badania ankietowego
6 Czerwca 2011W miesiącach marcu i kwietniu na stronie internetowej Urzędu Miasta Knurów zamieszczane były ogólnodostępne ankiety, które miały na celu zbadanie znajomości zasad segregacji odpadów z uwzględnieniem "systemu suche-mokre", poznanie motywów prowadzenia segregacji oraz określenie najdogodniejszego sposobu jej prowadzenia przez mieszkańców. Każda ankieta składała się z 1 pytania wielokrotnego wyboru.
Ogółem w ankietach wzięło udział 257 osób. Przy czym liczba respondentów dla poszczególnych ankiet była różna. Statystyka została przeprowadzona oraz wyniki opracowane na próbie respondentów, którzy wzięli udział w poszczególnych ankietach.
Ankieta 1.
Spośród 62 osób biorących udział w ankiecie nieco ponad połowa (52%) segreguje odpady z podziałem na poszczególne frakcje. Dosyć duża grupa (31%) stwierdziła że nie ma możliwości segregacji odpadów.
Ankieta 2.
Spośród 19 osób biorących udział w ankiecie większość (74%) decydując się na segregowanie odpadów, kierowała się troską o środowisko. Dla pozostałej grupy (26%) decydujący był czynnik ekonomiczny.
Ankieta 3.
Spośród 64 osób biorących udział w ankiecie większość (66%) opowiedział się za systemem segregacji na poszczególne frakcje odpadów. Prawie tyle samo osób wybrało system suche-mokre (17%) co stwierdziło, że żaden z nich im nie odpowiada (13%).
Ankieta 4.
Spośród 29 osób biorących udział w ankiecie większość (76%) uzyskała informację o systemie „suche-mokre” z internetu. Drugą najbardziej liczną grupę (14%) stanowią osoby, które korzystały z prasy.
Ankieta 5.
Spośród 54 osób biorących udział w ankiecie prawie wszyscy (98%) potrafili poprawnie zakwalifikować odpady do grupy „mokre”. Jedynie 2% udzieliło błędnej odpowiedzi.
Ankieta 6.
Spośród 29 osób biorących udział w ankiecie zdecydowana większość (90%) potrafiła poprawnie zakwalifikować odpady do grupy „suche”. Jedynie 10% udzieliło błędnej odpowiedzi.
Z analizy wyników przeprowadzonych ankiet wynika, że osoby biorące w niej udział :
-
mają bardzo dobrą wiedzę o tym co jest odpadem mokrym, a co odpadem suchym (98%-90%), pomimo krótkiego okresu funkcjonowania nowego systemu. Jest to segregacja odpadów w dużej mierze intuicyjna, a więc łatwa do praktycznego zastosowania dla większości osób;
-
prowadzą segregację odpadów przede wszystkim w trosce o środowisko (74%). Może to świadczyć o dosyć dużej świadomości ekologicznej mieszkańców. Na drugim miejscu znalazł się czynnik ekonomiczny (26%), pozostałe czynniki tj. wpływ rodziny, moda i dogodne warunki segregacji nie miały znaczenia;
-
w większości dowiedziały się o systemie suche-mokre z internetu (76%). Na taki wynik ankiety mógł mieć wpływ fakt przeprowadzania jej przez internet. Dla osób korzystających na co dzień z internetu jest on podstawowym źródłem informacji. Jak pokazała ankieta drugim ważnym źródłem informacji jest prasa (14%). Natomiast sąsiedzi oraz Zarządcy nieruchomości nie stanowią źródła informacji w zakresie systemu segregacji. Można spróbować uaktywnić i włączyć te grupy do systemu informacji;
-
w większości wypowiedziały się za segregacją odpadów z podziałem na szkło, papier, tworzywa i pozostałe (66%), w drugiej kolejności za segregacją z podziałem na suche i mokre (17%). Na taki wynik może mieć wpływ ograniczony, jak na razie, do zabudowy wielorodzinnej w Szczygłowicach system suche-mokre. Pozostałe obszary miasta objęte są nadal systemem podziału odpadów na poszczególne frakcje;
-
nieco ponad połowa zadeklarowała, że segreguje odpady (52%), ale dosyć duża grupa (31%) stwierdziła, że nie ma takiej możliwości, ok. 10% nie widzi takiej potrzeby. Praktycznie każdy mieszkaniec ma możliwość segregacji odpadów. Wynik ankiety może świadczyć o braku dostatecznej informacji w zakresie możliwości prowadzenia segregacji na terenie miasta oraz korzyści jakie z niej wynikają.