Plany budżetowe na przyszły rok.
27 Grudnia 2012
W ubiegłym tygodniu, na ostatniej w tym roku sesji Rady Miasta, radni jednogłośnie przyjęli projekt budżetu Gminy Knurów na przyszły rok. Zobaczmy zatem jak kształtować się będą wydatki z miejskiej kasy w 2013 roku.
Podczas konstruowania budżetu przyjęto generalną zasadę zrównoważenia wydatków do planowanych dochodów tak, aby bez potrzeby nie zadłużać gminy. Utrzymano także na dotychczasowym poziomie wydatki majątkowe z założeniem, że wszelkie przychody przeznaczane będę wyłącznie na cele inwestycyjne. Jak podkreślał Prezydent Miasta Adam Rams, tuż po przyjęciu uchwały budżetowej, miasto w pierwszej kolejności zabezpieczać będzie potrzeby społeczności lokalnej w ramach realizacji zadań własnych oraz wspierać będzie organizacje pozarządowe poprzez zlecanie im części działań z równoczesnym dofinansowaniem w zakresie:
- pomocy społecznej,
- kultury fizycznej,
- przeciwdziałania alkoholizmowi i patologiom społecznym,
- prowadzenia świetlic środowiskowych dla dzieci,
- organizacji działań związanych z ochroną środowiska
Za strategiczne kierunki polityki społecznej i gospodarczej miasta Knurów na 2013 rok uznano:
1. kontynuację budowy i modernizacji systemu kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz przebudowę sieci wodociągowej kolidującej z robotami kanalizacyjnymi z równoczesnym zabezpieczeniem kwoty niezbędnej na sfinansowanie dotacji celowej dla mieszkańców miasta, realizujących nowe przyłącza kanalizacyjne do swoich domów (co ma na celu zmobilizowanie mieszkańców do zrealizowania i podłączenia się do nowowybudowanej kanalizacji sanitarnej, a tym samym umożliwienie uzyskania w gminie efektu ekologicznego).
2. odbudowę dróg po robotach kanalizacyjnych oraz poprawę stanu bezpieczeństwa na pozostałych drogach poprzez:
-
przebudowę Al. Piastów,ul. Dymka, ul. Chopina, ul. Reymonta, ul. Wieniawskiego, ul. Koziełka na odcinku od ulicy Dworcowej do ul. Jęczmiennej,
-
przebudowę układu komunikacyjnego w rejonie osiedla Wojska Polskiego II,
-
budowę chodników wzdłuż ul. Niepodległości, na odcinku od ronda Jana Pawła II do ul. Szpitalnej,
-
przebudowę skrzyżowania ul. Zwycięstwa z ul. Lignozy,
-
przebudowę ul. Dworcowej od ronda do skrzyżowania z ul. Pocztową,
-
przebudowę oświetlenia w rejonie ulic Mieszka I – Dąbrowskiego – Paderewskiego, wzdłuż ulicy Dworcowej na odcinku od ronda w rejonie dojazdu do autostrady A1 do skrzyżowania z ul. Wagową,
-
budowę oświetlenia ulicznego wzdłuż ulicy Niepodległości od ronda Jana Pawła II do ronda Zacisze Leśne,
3. modernizację bazy szkolnej poprzez remonty wnętrz w przedszkolach nr 12 i 13, miejskich szkołach podstawowych nr 2 i 7, miejskich gimnazjach nr 1,2,3,4 oraz utworzenie szkolnego placu zabaw przy szkołach podstawowych nr 4 i 6 w ramach programu ,,Radosna szkoła".
4. polepszenie warunków rozwoju sportu i rekreacji w mieście poprzez:
-
bieżące utrzymanie obiektów sportowych,
-
rekonstrukcję parku przy ul. Ogana wraz z budową siłowni zewnętrznej,
-
wykonanie dokumentacji projektowej kąpieliska „Leśne Zacisze” z myślą o przyszłym centrum rekreacji rodzinnej na terenie istniejącego kompleksu leśnego w Krywałdzie i Szczygłowicach.
5. przebudowę targowiska miejskiego w rejonie ul. Szpitalnej i ul. Targowej.
6. zagospodarowanie terenów w rejonie ul. Gen. Ziętka i 26 Stycznia z przeznaczeniem pod budownictwo mieszkaniowe.
Analizując zapisy budżetu miasta można zauważyć, że przewiduje się wzrost dochodów i wydatków w stosunku do roku bieżącego, przy czym dochody miasta kształtować się będą na poziomie 101.009.026 zł (wzrost o 3 mln zł), natomiast wydatki na poziomie 115.357.109 zł (wzrost o 6 mln zł).
Projekt budżetu miasta na 2013 rok