Najlepsi pozarządowcy
21 Maja 2010Marian Gruszka oraz Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, to tegoroczni laureaci konkursu ogłoszonego przez Prezydenta Miasta pn. ,,KNURÓW – DOBRE PRZYKŁADY”.
Ideą zorganizowanego po raz pierwszy w naszym mieście konkursu było uhonorowanie najlepszych inicjatyw realizowanych przez organizacje pozarządowe, jak i wyróżnienie najbardziej zaangażowanych w pracę trzeciego sektora społeczników oraz liderów pozarządowych.
Społeczny charakter organizacji pozarządowych sprawia, że są one postrzegane jako cenny partner samorządu terytorialnego, a wyróżnienie najaktywniejszych pozwola na umocnienie lokalnych działań i stworzenie warunków do powstania nowych wartościowych inicjatyw.
W tym roku, specjalna Komisja Konkursowa, w skład której weszło po 3 przedstawicieli Urzędu Miasta i Organizacji Pozarządowych, zdecydowała się uhonorować Mariana Gruszkę - w kategorii Lidera organizacji pozarządowej oraz Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną - w kategorii najlepszych organizacji.
Tegoroczni laureaci od lat znani są ze swojej działalności i zaangażowania.
W okresie 2009 roku, za który przyznawane były wyróżnienia, Pan Marian Gruszka- prezes Akcji Katolickiej przy parafii pw. św. Cyryla i Metodego, biegacz-maratończyk oraz członek Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gmin Powiatu Gliwickiego, dzięki swojej pasji sportowej promował nasze miasto na wielu płaszczyznach.
Brał udział w licznych biegach i maratonach nie tylko w kraju, ale i za granicą. Był też inicjatorem i pomysłodawcą wielu cennych akcji jak np. Biegu Pamięci do grobu ks. Jerzego Popiełuszki, z udziałem górników oraz podopiecznych domów środowiskowych, czy też biegu do Piekar Śląskich, w czasie pielgrzymki mężczyzn w miesiącu maju.
Marian Gruszka organizował też Festyn Parafialny w Farskich Ogrodach, celem którego, poza integracją mieszkańców, była zbiórka pieniędzy na półkolonie dla najuboższych dzieci z tamtejszej parafii oraz Koncert Charytatywny w szczygłowickim Domu Kultury. Dochód z tej imprezy przeznaczany był dla pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej z terenu powiatu gliwickiego.
Z kolei Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to bardzo ważna i aktywna ogranizacja środowiskowa, integrująca niepełnosprawnych z otaczającą ich rzeczywistością, poprzez różnorakie formy terapii.
W roku ubiegłym, Stowarzyszenie realizując swoje zadania statutowe, prowadziło m.in. warsztaty teatralne (fot. obok), pozwalające osobom niepełnosprawnym na rozwój wyobraźni, samodzielności, prospołecznych zachowań oraz umiejętności nawiązywania kontaktów. Wspomagając rozwój emocjonalny, warsztaty promowały także ich osiągnięcia artystyczne.
Bardzo duży nacisk Stowarzyszenie kładło na integrację rodzin osób niepełnosprawnych, organizując rodzinne turnusy rehabilitacyjne i wycieczki (ponad 60 osób miało okazję poznać uroki Łeby i Mrzeżyna, łacząc rehabilitację z wypoczynkiem) oraz zajęcia ruchowe i aktywizacyjne w ramach grup wsparcia.
Z powodu niedofinansowania służby zdrowia i częstych przypadków niedostatku wśród rodzin wychowujących niepełnosprawne dzieci, Stowarzyszenie starało się aktywnie pomagać finansowo najbardziej potrzebującycm. W ubiegłym roku udało się opłacić zabiegi 12 dzieciom.
Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów nastąpiło na scenie kina Scena KULTURA w minioną środę podczas inauguracji II Knurowskich Dni Integracji.
Wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy entuzjazmu oraz zapału w dalszym działania na rzecz społeczności Knurowa.
Laureaci podczas wręczania nagród fot .UM