Losy spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej pod nadzorem
22 Czerwca 2010Zgodnie z postanowieniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach, Prezydent Miasta Adam Rams wyznaczony został jako organ właściwy do przeprowadzenia wymaganych prawem konsultacji środowiskowych w sprawie projektowanej budowy spalarni śmieci w Rudzie Śląskiej. Wśród wielu zadań ochrony środowiska województwa śląskiego gospodarka odpadami jest tym obszarem, którego uporządkowanie ma szczególne znaczenie. Wchodząc do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się ograniczyć składowanie odpadów do roku 2013 roku o 50%. Za opóźnienia w realizacji tych zobowiązań grożą olbrzymie kary finansowe.
Składowanie odpadów na wysypiskach śmieci nie rozwiązuje problemu nic więc dziwnego, że niezwykle palącym wyzwaniem, przed jakim stoi aglomeracja górnośląska, jest budowa systemu nowoczesnych spalarni zapewniających utylizację odpadów w wysokich temperaturach. Wśród projektowanych lokalizacji, oprócz zakładów w Katowicach i Sosnowcu znajduje się także spalarnia w Rudzie Śląskiej.
Temat ten wywołuje jednak kontrowersje wśród społeczności lokalnej, dlatego też na wniosek Górnośląskiego Związku Metropolitalnego- przyszłego inwestora tego przedsięwzięcia, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach 19 maja br. wyznaczyło Prezydenta Miasta Knurowa do przeprowadzenia niezbędnych konsultacji środowiskowych. Jednym z elementów wspomnianych konsultacji było spotkanie z mieszkańcami Rudy Śląskiej w tamtejszym Miejskim Centrum Kultury w zeszły czwartek 17 czerwca.
Spotkanie miało charakter rozprawy administracyjnej pod przewodnictwem Prezydenta Ramsa, podczas której zainteresowane osoby mogły zapoznać się z projektem inwestycji, a także zadawać pytania autorom koncepcji w zakresie wpływu i oddziaływania spalarni na najbliższe otoczenie.
Spotkanie to nie kończy etapu konsultacji, bowiem do 24 czerwca br. w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Ruda Śląska oraz w Wydziale Urbanistyki, Architektury, Strategii Rozwoju Miasta i Spraw Lokalowych Urzędu Miasta Knurów wyłożona jest dokumentacja tego przedsięwzięcia, celem wnoszenia ewentualnych uwag i wniosków przez mieszkańców.
Inwestycja wyceniana jest na ponad miliard złotych, z czego 600 milionów dofinansowania unijnego obiecało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Warunkiem pozyskania środków przez GZM jest jednak zrealizowanie i rozliczenie tej gigantycznej inwestycji do końca 2015 roku.
Przedstawiciele knurowskiego Urzędu Miasta podczas czwartkowych konsultacji (fot. UM Knurów)