Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Niepodległości i ul. Rybnickiej
13 Lipca 2010Pierwsze kroki, zmierzające do przebudowy skrzyżowania, podjęto już w 2007 roku, kiedy to w drodze stosownego porozumienia władze samorządowe województwa śląskiego powierzyły gminie opracowanie dokumentacji projektowej. W w wyniku rozstrzygnięcia przetargu nieograniczonego, we wrześniu 2007 roku została podpisana umowa z firmą A-PROPOL na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy w/w skrzyżowania na rondo.
Koszt opracowania dokumentacji był współfinansowany przez gminę i województwo.
Po zakończeniu prac projektowych w 2008 roku i uzyskaniu rok później pozwolenia na budowę, w kwietniu br. gmina podpisała z województwem śląskim kolejne porozumienie, tym razem w sprawie powierzenia gminie prowadzenia przebudowy skrzyżowania w oparciu o w/w dokumentację projektową.
W ramach powyższego porozumienia, ustalono podział kosztów inwestycji, zgodnie z którym gmina wspólfinansuje 20%, natomiast pozostała część pochodzić będzie ze środków województwa. Następnie przystąpiono do przetargu na wyłonienie firmy wykonawczej, którą zostało Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach. Umowa z wykonawcą została podpisana na początku czerwca br. i opiewa na kwotę przeszło 4 milionów złotych.
W ramach inwestycji wykonane zostaną następujące prace:
-
budowa ronda wraz z konieczną przebudową ul. Niepodległości, ul. Rybnickiej, ul. Wilsona i ul. Michalskiego
-
budowa chodników wzdłuż ronda
-
budowa ciągu pieszo – rowerowego w rejonie kąpieliska „Zacisze Leśne”
-
budowa ekranu akustycznego od strony kąpieliska „Zacisze Leśne”
-
budowa 2 zatok autobusowych przy ul. Niepodległości
-
przebudowa oświetlenia ulicznego
-
przebudowa kanalizacji deszczowej
-
przebudowa istniejącej infrastruktury technicznej kolidującej z projektowanym układem drogowym, w tym:
-
przebudowa sieci elektroenergetycznej
-
przebudowa sieci teletechnicznej
-
Zgodnie z umową zawartą z PRUiM S.A., prace związane z przebudową skrzyżowania i budową ronda powinny zakończyć się na początku października br. Realizacja powyższej inwestycji z pewnością przyczyni się do usprawnienia ruchu w tej części miasta oraz znacznie poprawi bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego i mieszkańców. Jednak do tego czasu należy liczyć się z niedogodnościami i utrudnieniami w ruchu oraz koniecznością korzystania z objazdów.
Zmniejszeniu ulegnie też powierzchnia terenu zajętego pod kąpielisko Zacisze Leśne, gdyż zgodnie z projektem część przylegająca bezpośrednio do skrzyżowania, po wycince drzew stanowić będzie element infrastruktury ronda tzw. by-pass.
Pierwsze prace na placu budowy polegają na wycince drzew (fot. UM)