Bądź widoczny
22 Października 2012Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach przy współpracy z Gminą Knurów w październiku br. przystąpił do realizacji kampanii społeczno-edukacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa na drodze.
W ramach kampanii policjanci gliwickiej "drogówki" organizują w miejskich przedszkolach i szkołach podstawowych spotkania z dziećmi, w formie pogadanki, w czasie których poza wiedzą z zakresu bezpieczeństwa na drodze, wręczane są także bezpłatne elementy odblaskowe przekazane przez knurowski magistrat. Zajęcia z dziećmi trwają ok. 45 minut, czyli jedną godzinę lekcyjną. W niektórych placówkach gliwiccy policjanci pojawiają się w towarzystwie psa policyjnego - Sznupka, a w szkołach podstawowych przedstawiana jest prezentacja multimedialna. Według informacji uzyskanych od mł. asp. Janusza Szydło, który prowadzi zajęcia w ramach kampanii, dzieci są bardzo aktywne, chętnie uczestniczą w konkursach i co najważniejsze pamiętają informacje z zakresu bezpieczeństwa na drodze, przekazywane podczas wcześniejszych spotkań.
Działania podejmowane w ramach kampanii mają na celu uświadomienie najmłodszym zagrożeń, jakie wynikają z poruszania się po drogach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy zmrok zapada szybciej, częściej występują opady atmosferyczne, a widoczność jest ograniczona.
Zgodnie z przedstawionym przez Policję harmonogramem spotkań, policjanci do końca października br. będą odwiedzać knurowskie szkoły i przedszkola. Pogadanki z dziećmi i wręczane odblaski z pewnością przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu piszego.
Ponadto, dostrzegając potrzebę podejmowania działań profilaktycznych, Gmina Knurów przystąpiła - jako ambasador- do ogólnopolskiego projektu dydaktycznego "Odblaskowi.pl", którego głównym punktem są eventy, prezentacje i zajęcia edukacyjne - podczas których rozdawane są bezpłatne opaski odblaskowe.
Noszenie odblaskowych opasek jest skutecznym sposobem zwiększenia widoczności pieszych i rowerzystów na drogach, co przekłada się na poprawę ich bezpieczeństwa po zmroku.
Istotnym bodźcem do podjęcia działań edukacyjnych był obowiązek ustawowy, jaki nakłada polskie prawo na dzieci do 15 roku życia. Artykuł 43. pkt. 2 Prawa o Ruchu Drogowym mówi, że dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Pamiętać trzeba, że jesienią i zimą zmrok zapada szybciej, również rano później robi się jasno. Będąc uczestnikiem drogi, nosząc ciemne ubranie bez odblasku, człowiek widoczny jest dopiero z odległości 20 metrów. W jasnym ubraniu, bez odblasku nasza widoczność zwiększa się zaledwie do 30 metrów. Jeśli samochód jedzie z prędkością 100 km/h pokona ten dystans w sekundę. W tym czasie nie zdąży nawet rozpocząć hamowania.
Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jesteśmy widoczni nawet do 150-300 metrów, a gdy kierowca nadjeżdżającego samochodu użyje długich świateł - nawet do około 1000 metrów.
Zajęcia w knurowskiej jednostce oświatowej w ramach kampanii z udziałem psa policyjnego - Sznupka
(fot. WRD KMP Gliwice).
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Galerii, prezetujących spotkania policjantów WRD KMP z dziećmi knurowskich jednostek oświatowych.