Akcja ochronnego szczepienia przeciwko wściekliźnie
15 Kwietnia 2014Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje, że od dnia dzisiejszego tj. 15 kwietnia do 24 kwietnia br. na obszarze województwa śląskiego zostanie przeprowadzona akcja szczepienia ochronnego przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących.
Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych i zostanie wykonana poprzez wykładanie szczepionki z samolotów, startujących z lotniska w Katowicach. Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych, brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach.
Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o nie podnoszenie szczepionek z ziemi!
Lisy wyczuwając zapach człowieka nie zjedzą już takiej kostki. Jednocześnie informuje, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.
Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka, jednakże w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo należy bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się z płynną szczepionką.
Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa.
W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolno żyjących w województwie śląskim obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt i tak:
- w roku 2003 na terenie całego województwa zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich,
- w 2004 zanotowano 2 przypadki wścieklizny u zwierząt,
- w 2005 roku nie odnotowano wścieklizny,
- w 2006 roku stwierdzono 1 przypadek wścieklizny u nietoperza.
- w 2007 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
- w 2008 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
- w 2009 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
- w 2010 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
- w 2011 roku zanotowano 1 przypadek wścieklizny u 1 lisa wolno żyjącego
- w 2012 roku zanotowano 1 przypadek wścieklizny u psa.
- w 2013 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt
Wszelkich dodatkowych informacji w sprawie udzielać będzie rzecznik prasowy Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611.